تبلیغات
Hiva - انواع محلولهای تزریقی
Hiva

به وبلاگ هیوا خوش آمدید  

انواع محلولهای تزریقی
 کاربرد و مصارف محلولهای تزریقی مبتنی بر دو اصل مهم است: 

ترکیبات شیمیایی                  
اسمولاریته محلول(غلظت اسمزی) 

در هنگام پرفوزیون محلولهای تزریقی بایستی این دو اصل مهم را در نظر داشت. 
ا
لف ) ترکیبات شیمیایی 

مهمترین این ترکیبات عبارتند از:

محلولهایی که فقط مواد قندی دارند
سرم قندی دکستروز 5% ، سرم قندی 10% ،سرم قندی 20% 

محلولهایی که دارای مواد قندی و الکترولیت هستند
سرم 1/3 ، 2/3 ، سرم دکستروز سالین5% ، سرم 5/1 ،5/4 

محلولهایی که فقط حاوی الکترولیت هستند
سرم نرمال سالین ، سرم دارو ، سرم لاکتات رینگر 

محلولهای
جایگزین پلاسما : هماکسل ، ژلوفوژین
 

محلولهای دارای مواد قلیایی ( بیکربنات سدیم ، محلول 6/1 مولار)
 

محلولهایی که دارای اسیدهای آمینه هستند مانند آمیژن
ب) اسمولاریته (غلظت اسیدی)نزدیک به 70% وزن آدمی را آب و الکترولیتهای مورد لزوم تشکیل میدهند که در قسمتهای مختلف بدن قرار دارند. غلظت اسمزی داخل و خارج سلول تقریبا با هم مساوی و حدود 280 تا 290 میلی اسمول در لیتر. محلولهای تزریقی باید ایزوتونیک باشند.  


تقسیم بندی بر اساس اسمولاریته  

الف)
محلولهای هیپوتونیک
 
غلظت اسمزی آنها کمتر از قند خون است مثال : سرم دکستروز 25% آب مقطر خالص و ....
چنانچه مقادیر زیادی از این محلولها پرفوزیون گردد به علت هیپوتونیک بودن جذب سلول کشته و منجر به همولیز گلبولهای قرمز و ترکیدن سلولهای دیگر می گردد.  

ب) محلولهای ایزوتونیک

غلظت اسمزی آنها تقریبا معادل خون است مثال دکستروز 5% ، دکستروز سالین 5% ، 3/2 و 3/1 ، سرم رینگر 
  

ج) محلولهای هیپرتونیک

غلظت اسمزی آنها بالاتراز خون است با تزریق آنها آب سلولی را به خود جذب کرده و از تورم سلولها می کاهند و مازاد آب سلولی را توسط دستگاه ادراری از بدن می راند ( درمان آدمهای مغزی ) اگر مصرف انها زباد باشد منجر به دهیدراتاسیون شدید می شود . مثال
: دکستروز 10% ، : دکستروز20% ، مانیتول 20%

سرمهای درمانی

محلولهای نگهدارنده یا چند الکترولیتی جانشین الکترولیت ، اب و نیازهای خارج سلولی روزانه هستند. چنین محلولهایی ممکن است جهت جانشین کردن الکترولیتها و آب از دست رفته از طریق اسهال و استفراغ بکار روند. با تزریق این فرآورده‌ها ، جایگزینی خارج سلول طی دو روز حاصل می‌گردد. مصرف بیش از حد سبب تجمع سدیم و حجم آب اضافی در بدن ، ادم ریوی و نارسایی قلبی می‌شود.

محلولهای هیپرتونیک در درمان مسمومیت با آب و افزایش حجم آب خالص بکار می‌روند. به هنگام بروز عوارض رفتاری مثل خواب آلودگی ، گیجی و اختلال هوشیاری پس از عمل جراحی در سالمندان باید به مسمومیت با آب مشکوک شد.

سرم امینو اسیدی

گروه دررمانیاین سرم تغذیه تزریقی و ماده کالری‌زا می‌باشد. اشکال دارویی آن به صورتامینو اسیدم 5 درصد و 10 درصد است. ترکیبات آن شامل اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری ، نیترروژن و الکترولیتها می‌باشد. موارد مصرف به صورت زیر می‌باشد. آنسفالوپاتی کبدی در بیماران مبتلا به سیروز یا هپاتیت ، تغذیه حمایتی ، تکمیل و حفظ پروتئین بدن از راه تزریق وریدی برای تامین متابولیسم طبیعی و در مواردی که جذب معده‌ای - روده‌ای مختل باشد. مصرف همزمان اسیدهای آمینه با تتراسیکلین ممکن اثرات حفظ کننده پروتئینها را کاهش دهد.

سرم دکستران

گروه درمانی این سرم به عنوان جانشین شونده پلاسمای خون است. ترکیبات آن شامل دکستروز یا کلرورسدیم می‌باشد. افزاینده سریع الاثر حجم پلاسما، اثر کلوئیدی اسموتیک دارد که مایعات را از فضای بینابینی به داخل عروق کشیده و باعث افزایش حجم خون می‌شود. "دکستران 40" چسبندگیاریتروسیتهارا کم کرده و باعث کاهش چگالی خون می‌شود. این سرم در درمان کمکی شوک ناشی از خونریزی، سوختگی و جراحی بکار رفته و مقدار تجویز دارو بستگی به میزان مایعات از دست رفته و غلظت خون دارد. دکستران در موارد ادم ریوی و در بیماران کلیوی نباید مصرف شود   سرم کربوهیدراتی
کربوهیدراتهامنابع کالری هستند و گروه درمانی این سرم تامین کننده نیاز غذایی می‌باشد. در درمان موقتی نارسایی گردش خون و شوک ، زمانی که سایر فرآورده‌های افزاینده حجم پلاسما در دسترس نباشد، در ادم مغزی ، بیماری کلیوی استفاده می‌شود. مواد این سرم به سرعت متابولیزه شده و منبع کالری و مایعات در بیمارانی که قادر به مصرف کافی آنها از دهان نیستند، می‌باشد. مصرف این سرم ممکن است منجر به کاهش ویتامینهای گروه b شود، این سرم در کومای دیابتی منع مصرف دارد.

سرم ایترالیپید

گروه درمانی این سرم ، محلول غذایی برای تغذیه تام وریدی می‌باشد. این دارو که از روغن لوبیای سویا یا آفتابگردان تهیه می‌شود، مخلوطی از تری‌گلیسریدهای خنثی و عمداسیدهای چرب است. این فرآورده‌ها پس از متابولیزه شده به عنوان منبع انرژی در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین افزایش تولید گرما، کاهش کسر تنفسی و افزایش مصرف اکسیژن را موجب می‌شود. این دارو در موارد کمبود اسیدهای چرب استفاده می‌شود.

سرم مانیتول

این دارو در درمان خیز مغزی برای کاهش فشار داخلجمجمه در مواردی که سایر اقدامات موفقیت آمیز نبوده‌اند برای کاهش فشار داخل چشم یا برای آماده کردن بیمار برای جراحی داخل چشم، برای تسریع دفع ادراری مواد سالیسیلات ، باربیتورات ولیتیم و جلوگیری از آسیب کلیوی ناشی از این داروها و برای اندازه‌گیری سرعت فیلتراسیون گلومرولی کلیه‌ها استفاده می‌شود. این دارو اسمولاریته پلاسمای خون را بالا برده و در نتیجه موجب افزایش جریان آب از بافتها به داخل مایع میان بافتی می‌شود. این سرم موجب افزایش دفع ادرار می‌شود.

سرم رینگر لاکتات

گروه درمانی این سرم الکترولیت و جانشین شونده پلاسما است. این سرم چند الکترولیتی است و شامل سدیم، پتاسیم، کلسیم، کلر و لاکتات می‌باشد. رینگر لاکتات یک محلول یونی است که حجم خون را افزایش داده و تعادل آب و الکترولیتها را برقرار می‌سازد. یون لاکتات موجود در این فرآورده که به سرعت به یون بی‌کربنات متابولیزه می‌شود، در تنظیم تعادل اسید - باز دخالت دارد. این سرم برای جایگزینی مایعات و الکترولیتهای از دست رفته، برقراری تعادل مجدد آب و الکترولیت بدن به خصوص قبل و پس از جراحی مصرف می‌شود.

سرم کلرور سدیم

گروه درمانی این سرم، الکترولیت است و ترکیبات آن شامل سدیم و کلراید و PH محلول 7 - 4.5 می‌باشد. این سرم برای جایگزینی مایعات و الکترولیت در صورت کم بودن سدیم به دلیل از دست رفتن الکترولیتها بکار می‌رود. در بیمارانی که قادر به مصرف مایعات و غذا از راه دهان نیستند محلولهای هیپرتونیک به صورت تزریق وریدی همراه با محلولهای قندی مصرف می‌شود. تزریق وریدی این سرم به عنوان حلال بعضی داروها بکار می‌رود.

سرم ژلاتین تعدیل یافته (هماکسل)

گروه درمانی این سرم ، حجیم کننده پلاسما می‌باشد. این محلول حجیم کننده پلاسما در موارد شوک ناشی از کاهش حجم خون به علت خونریزی ، سوختگی ، التهاب لوزالمعده ، از دست رفتن آب و الکترولیتها در اثر استفراغ و اسهال مداوم ، بیماریهای غده فوق کلیوی و کلیه ها و اغمای دیابتی مصرف می‌شود. این سرم محلول حامل برای انسولیناست و مورد منع مصرف کامل این دارو گزارش نشده است.

راز جذابیت

راز جذابیت

دسته نرم افزار آموزشی زیردسته بانوان

بزرگترین راز جذابیت

از مبتدی تا حرفه ای

برای اولین بار در ایران

زیبا ترین و دلفریب ترین مو ها را داشته باشید

آموزش گام به گام توسط بهترین آرایشگر های روز اروپا

بدون نیاز به هیچگونه ابزار

حتما از تاثیر نحوه آرایش و رنگ مو در

زیبایی و جذابیت چهره خود اگاه هستید !

4سی دیچرا آرایشگاه ؟؟!! آرایشگر خودتان باشید

از مبتدی تا حرفه ای

همیشه متفاوت و جذاب تر از دیگران خواهید بود

ما این مدلها را از میان ده ها مدل گلچین كرده ایم

وبه شما تقدیم می كنیم


جذابیت و زیبایی خود را چند برابر خواهید كرد

جذاب تر و دلفریب تر از همیشه مانند یك نگین درخشان

در جشن ها و میهمانی ها باشید


این روش ها توسط بهترین آرایشگران تدوین شده است

برای اولین بار در ایران

تمام روش ها به صورت مرحله به مرحله و

به طور كامل توضیح داده شده است

نحوه فر كردن مو در منزل

بصورت كامل برای بانوان


در كمترین زمان و بدون هیچ ابزار خاصی زیبا ترین خواهید بود

با آموزش از طریق این سی دی ها به شیك ترین

مدلها ی روز دنیا مسلط شوید

و آنها را بدون نیاز به ابزار آرایشگری به روی موهای

خود و اطرافیان پیاده كنید

اگر خواهان چهره ای متفاوت هستید...


دوستان و آشنایانتان را شگفت زده كنید .

جذابیت حق شماست

این فرصت را از دست ندهید...

فروشنده: رز سیاه

قیمت: 10,000 تومان

روش خرید: برای خرید راز جذابیت، پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول یا محصولات مورد نظرتان را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.


خرید راز جذابیت


برای دیدن سایر محصولات این فروشنده اینجا کلیک کنید.

آموزش نقوش حنا

آموزش نقوش حنا

دسته نرم افزار آموزشی زیردسته بانوان

آموزش نقوش حنا
کار با قیف ، قلم ، شابلون
جهت ایجاد نقوش زیبای حنا
برروی دستان و بدن....

فروشنده: فروشگاه هدف

قیمت: 8,500 تومان

روش خرید: برای خرید آموزش نقوش حنا، پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول یا محصولات مورد نظرتان را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.


خرید آموزش نقوش حنا


برای دیدن سایر محصولات این فروشنده اینجا کلیک کنید.فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

<

لطفاً کمی صبر کنید

<